niedziela, 9 sierpnia 2009

zbycie nieruchomości i rzeczy ruchomych

Podatek płacimy od odpłatnego zbycia:

  • przed upływem 5 lat od nabycia - nieruchomości:
    • nieruchomości, udziału w nieruchomości,
    • spółdzielczego wł. prawa do lokalu, do domu jednorodzinnego,
    • wieczystego użytkowania,
  • przed upływem 0,5 roku od nabycia - ruchomości.

Wolna od podatku jest sprzedaż nieruchomości:

  • po 5 latach od zakupu.
  • przed upływem 5 lat jeżeli właściciel był zameldowany min. 12 m-cy.

Wysokość podatku:

Do końca 2006 r. = 10% od przychodu.

Od 2007 r. = 19% od dochodu.

Nieruchomości

Źródłem przychodów, jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Do 31 grudnia 2006 r. zbycie nieruchomości podlegało opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem od uzyskanego ze sprzedaży przychodu. Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca zmienił system opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości, w miejsce zryczałtowanego 10% od przychodów wprowadzając 19% podatek od dochodów.

Art. 30e [Odpłatne zbycie nieruchomości]

  1. Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
  2. Podstawę obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
  3. W przypadku odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) dochód ustala się u każdej ze stron umowy na zasadach, o których mowa w ust. 2.
  4. Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 (a więc do 30 IV), za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.
  5. Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.
  6. Przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania, jeżeli:
    1. budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów są przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
    2. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw stanowi przychód z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Art. 21 [Zwolnienia]

  1. Wolne od podatku dochodowego są:

...

126) przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

  • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  • lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

jeżeli podatnik był zameldowany na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Rzeczy ruchome

Źródłem przychodu z odpłatnego zbycia ruchomości , zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof, jest odpłatne zbycie rzeczy, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

W przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W grupie zwolnień przedmiotowych ustawodawca zawarł zapis, w którym określił (art. 21 ust. 1 pkt 32b), że wolne od podatku dochodowego są przychody z zamiany rzeczy, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 2280 zł.

Dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy, jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Tak ustalony dochód łączy się z dochodami z innych źródeł opodatkowanych według skali podatkowej i wykazuje w zeznaniu rocznym za rok, w którym nastąpiło zbycie ruchomości.

Linki sponsorowane

DORADCA PODATKOWY
Obsługa księgowa firm

tel. (0-61) 86-888-05
www.ksiegowa-poznan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz